A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület büszkén jelenti be, hogy a 2025-ös Harsányi-díjat Michael Simon, vizionárius vállalkozó és befektető kapta, akinek karrierje jelentősen befolyásolta a közép- és kelet-európai technológiai és befektetési környezetet.
Michael Simon több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkezik a technológiai vállalkozások építésében és a befektetési innovációban. Az Uproar Entertainment alapítójaként Simon vezette a céget a tőzsdére lépésig: az Uproart a NASDAQ-on jegyezték, és piaci kapitalizációja a tőzsdei bevezetést követően meghaladta a 500 millió dollárt. Ezt követően a Fathom Technology társalapítójaként közreműködött a vállalat EPAM Systems-szel való összeolvadásában. Az EPAM, amely 2012-ben lépett tőzsdére a New York Stock Exchange-en (NYSE), 2021-re több mint 38 milliárd dolláros piaci értéket ért el.
A LogMeIn társalapítójaként és vezérigazgatójaként Simon 13 éven át irányította a céget, amely 2009-ben szintén sikeresen lépett a NASDAQ-ra, és világszerte több millió felhasználó számára biztosított innovatív felhőalapú szolgáltatásokat, 7 milliárd dolláros értékelési csúcsra jutva. Jelenleg az NDVR vezérigazgatójaként a vagyonkezelés újradefiniálásán dolgozik, célja, hogy a technológia segítségével személyre szabott, hosszú távú befektetési stratégiákat kínáljon az ügyfelek számára.
Simon üzleti filozófiája a technológiai innováció és a befektetési stratégia ötvözésén alapul, amely szorosan összhangban van a HVCA célkitűzéseivel: a magyar és közép-kelet-európai vállalkozások növekedésének támogatásával, valamint a kockázati- és magántőke szektor fejlődésének ösztönzésével.
Köszönőbeszédében Simon kiemelte Budapest kulcsfontosságú szerepét karrierjében, kijelentve:
„Bármilyen sikert is elértem karrierem során, azt elsősorban azoknak a kivételes csapatoknak köszönhetem itt, Budapesten, akik soha nem vallottak kudarcot – technológiai téren, kollégaként, barátként és olyan emberekként, akiket büszkén nevezek társaimnak az életben."
Michael Simon pályafutása tökéletesen megtestesíti a Harsányi-díj szellemiségét – azokat ünnepelve, akik az innovációt előmozdítják, a vállalkozói szellemet erősítik, és hozzájárulnak a gazdasági fejlődés előmozdításához globális szinten.
A Harsányi János-díjat 2024-ben Jonathan Medved, az OurCrowd alapítója nyerte el. A díjat a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) ítélte oda a kockázatitőke-iparág fejlesztéséhez és a vállalkozói szellem globális támogatásához való kiemelkedő hozzájárulásáért.
Az elismerést Jonathan Medved személyesen vette át a HVCA elnökétől Molnár Andrástól és Budai Judittól a HVCA vezetőségi tagjától a HVCA jubileumi, 25. éves befektetési konferenciájának keretében, amelyet szeptember 24-én rendeztek meg a Budapest Music Centerben.
Jonathan Medved a díjátadón megköszönte az elismerést, és megemlítette, hogy az általa alapított OurCrowd mára több mint 2,3 milliárd dollárnyi befektetést kezel, 440 portfóliócéggel és 65 sikeres exittel büszkélkedhet. Az izraeli high-tech szektor úttörőjeként kiemelte, hogy a befektetésekben az AI, a kiberbiztonság és a high-tech iparágak jelentik a jövőt, nemcsak Izraelben, hanem globálisan is.
A Harsányi Díjat 2023-ban az Európai Beruházási Alap (EIF) nyerte el. A díjat a HVCA ítélte oda az EIF vállalkozói folyamatok fejlesztéséhez való kiemelkedő hozzájárulásáért.
A díjat Cyril Gouiffes, az Európai Beruházási Alap társadalmi felelősségvállalási részlegének vezetője vette át Eszter Elemértől, a HVCA elnökétől, a HVCA – ’Portfolio Befektetési Konferencia 2023’ keretében.
A díj kapcsán Cyril Gouiffes megemlítette, hogy az EIF 2003 óta van jelen Magyarországon. Azóta befektetéseivel több mint 15 000 magyar kis- és középvállalkozást támogatott magyar pénzügyi közvetítőkön keresztül, összesen 332 millió euró értékben nyújtott garancia és értékpapírosítás formájában.
A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület évente ítéli oda a Harsányi Díjat egy személynek vagy szervezetnek a vállalkozói folyamatok fejlesztéséhez való kiemelkedő nemzetközi hozzájárulásának elismeréseként. Az Egyesület, amely az egyik legrégebbi ilyen típusú szakmai szervezet Európában, és amely egyaránt magában foglalja a magánszektor, a kormányzati szektor és a tudományos élet tagjait, a díjat a magyar Nobel-díjas Harsányi János nevében alapította. Ezzel kívánja elismerni azokat a személyeket és szervezeteket, akik és amelyek világszerte segítik azokat a vállalkozókat, akik később kapcsolódnak be a kockázati- és magántőke iparágba.
A szocializmus bukása után Kelet-Európában Magyarország az elsők között volt, amely aktívan támogatta a vállalkozást, felismerve annak fontosságát a gazdasági fejlődés és a piacgazdaság felé való átmenet szempontjából. Az ország Európai Unióhoz való csatlakozását követően a magyar vállalkozói szektor több regionális EU-s forrást vonzott be, mint bármely másik EU-s ország, ezáltal is elősegítve a piacgazdasági felzárkózást a fejlett gazdaságokhoz.
A hazai vállalkozói szektor gyors fejlődése előmozdította azt a felismerést, hogy a vállalkozói piac kudarcai a fejlődő gazdaságokban célzott erőfeszítésekkel javíthatók, s lehetővé teszik, hogy a fejlődő országok és azok vállalkozói szektorai át tudják ugrani a fejlődés organikus útját, és fel tudjanak zárkózni az érett vállalkozói szektorokhoz. Az Egyesület úgy véli, hogy a fejlődő országokban a vállalkozói piac egyik legnagyobb hátráltató tényezője a hazai vállalkozók korlátozott tudásbázisa és befogadóképessége, ezért is díjazza azokat a személyeket és szervezeteket, akik és amelyek javítják a fejlődő országok vállalkozóinak hozzáférését a globális tudásbázishoz.
Az Egyesület úgy véli, hogy a globális tudásbázishoz való hozzáférés támogatása, az innováció globális elterjesztése és a technológiai képességek fejlesztése hozzásegíti a vállalkozókat ahhoz, hogy sikeres stratégiai döntéseket tudjanak hozni a technológiai és piaci lehetőségek összekapcsolásával. Ez az elismerés azon a tényen alapul, hogy a korai szakaszban lévő cégek nagyobb valószínűséggel és gyorsabban tudják versenyképes innovációs képességeiket kiaknázni, mint a már piacon lévő társaik.
A Harsányi Díj egyedülálló globális elismerése a vállalkozói szektorok fejlesztéséhez világszerte nyújtott hozzájárulásnak, míg díjazottjai a globális gazdasági fejlődés nagyköveteinek tekinthetők. A díjat évente egy ünnepségen, aziparági konferencia keretében adják át Budapesten, ahol a résztvevők a vállalkozások és a vállalkozói finanszírozás aktuálisan legfontosabb kihívásait vitatják meg.
A Harsányi Díj a Magyar Kockázati és Tőke Egyesület szervezésében kerül átadásra.
Kérdésekkel keresse a HVCA-t.